75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i zbliżająca się rocznica ostatniej bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 stoczonej przez SGO „Polesie” była w sposób szczególny świętowana przez społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Borowiu. W dniach 27-28 września wychowankowie wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w rajdzie rowerowym z Borowia do Woli Okrzejskiej i Kocka. Trasa wiodła przez miejsca, w których młodzież nie tylko dowiadywała się o bohaterskiej historii polskiego narodu, ale niejako namacalnie mogła jej doświadczyć.
Pierwszym przystankiem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Tam młodzi Polacy poznali wiele szczegółów z życia i twórczości wybitnego polskiego pisarza, który tworzył swe utwory ku pokrzepieniu serc wielu pokoleń naszej Ojczyzny. Dyrektor Muzeum Pan Maciej Cybulski w wyśmienity sposób potrafił trafić do młodych słuchaczy, tak że półtoragodzinna wizyta w sienkiewiczowskim dworku zleciała bez nudy i na trwałe pozwoliła przyswoić sobie duża dawkę wiedzy. Tam mogliśmy się utożsamić z sienkiewiczowskimi bohaterami mogąc przymierzając strój husarski z Trylogii, pozując na tronie Nerona, przymierzając strój rzymskiego legionisty z „Quo vadis” czy też mierząc się na siły z mieczem z „Krzyżaków”. Natomiast podczas ogniska przygotowanego przez gościnne muzeum wychowankowie wykazali się, że nie jest im też obce śpiewanie piosenek patriotycznych.
Po nocnym spoczynku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Woli Okrzejskiej młodzież udałą się do Sanktuarium Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Po drodze patriotyczni turyści odwiedzili m. in. kopiec Sienkiewicza w Okrzei i groby Kleeberczyków na cmentarzu w Turzystwie. Na mogile zapalone zostały znicze, jako dowód pamięci i hołdu. W samej Woli Gułowskiej po raz kolejny rajdowicze namacalnie doświadczyli historii październikowych dni 1939 roku uczestnicząc w zwiedzaniu Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Wykorzystywane od niedawna w muzeum multimedia, dosyć bogate i ciekawe zbiory, a przede wszystkim zapał i entuzjazm oprowadzającego nas po gułowskich zbiorach Pana Kustosza Wojciecha Szymanka, sprawiły że tamte wojenne dni niczym obraz stanęły przez wychowankami borowskiego ośrodka. Oprócz zbiorów wojennych młodzież odwiedziła izbę regionalną, galerię rzeźby i salę myśliwską.
Po odwiedzeniu mogił polskich żołnierzy na cmentarzu w Serokomli na zakończenie rajdu wychowankowie MOW Borowie udali się do Kocka, gdzie odwiedzili kolejne miejsca związane z walkami żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” – pomnik gen. Franciszka Kleeberga, pałac w którym został podpisany akt kapitulacyjny i cmentarz, gdzie spoczywają ciała Generała i jego żołnierzy.
